profile_image
Doctor_image

Doctor_image

نویسنده :

انتشار:

مقالات مرتبط:

article_pic

نصب سنسور دما روی کلیه برای تشخیص زودهنگام رد پیوند

این قطعه کوچک که روی نوک انگشت قرار گرفته یک سنسور دماسنج است که ویژه پیوند اعضا طراحی شده است. جراح هنگام انجام عمل پیوند می‌تواند آن را روی کلیه نصب کند و این سنسور تغییرات دمای کلیه پیوندی را از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند ارسال می‌کند.در جراحی‌های پیوند بسیار مهم است که مراقب «رد پیوند» باشیم. به این معنی که گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن گیرنده نسبت به اندام پیوندی واکنش نشان می‌دهد و آن را تخریب می‌کند. در این صورت برخی راهکارها برای جلوگیری از آن وجود دارد و یا حتی می‌توان کلیه را پیش از تخریب از بدن فرد گیرنده خارج کرد و به شخص دیگری پیوند زد.هنگامی که حمله سیستم ایمنی شروع می‌شود، در آن ناحیه التهاب بروز می‌کند که اولین نشانه‌ آن افزایش دما است. بنابراین اگر یک دماسنج روی کلیه پیوندی داشته باشیم، .خیلی زود از رخدادها مطلع خواهیم شدسنسور طراحی شده بسیار دقیق است و تغیرات دمایی در حد 0.004 درجه سانتیگراد را هم شناسایی می‌کند. خود سنسور به یک باتری بسیار کوچک مجهز است که با کمک آن کار می‌کند.پژوهشگران می‌گویند در بررسی انجام شده روی این سنسور مشخص شده که وجود آن روی کلیه پیوندی سبب می‌شود که «رد پیوند» حدودا سه هفته زودتر کشف شود.البته این سنسور هنوز روی انسان مورد آزمایش قرار نگرفته اما سازندگانش امیدوارند به زودی امکان تست آن روی انسان فراهم شود

دکتر علی‌اصغر هنرمند

۱۹ شهریور

article_pic

واکسنی امیدوارکننده برای پیشگیری از سرطان پستان تهاجمی

نتایج یک آزمایش بالینی کوچک نشان داده است که واکسن جدیدی که پروتئینی به نام آلفا-لاکتالبومین هدف می‌گیرد، پاسخ ایمنی قوی در بیماران مبتلا به سرطان پستان ایجاد کرده و هیچ عارضه جانبی قابل توجهی هم نداشته است.سرطان پستان تهاجمی، که به آن سرطان پستان سه گانه منفی نیز گفته می‌شود، نوع تهاجمی و خطرناکی از سرطان پستان است که درمان آن دشوار است.خوشبختانه این سرطان در مراحل اولیه قابل تشخیص است و در صورت تشخیص به‌موقع شانس زنده ماندن در آن بسیار بالا است. با این حال در مراحل پیشرفته، بسیار تهاجمی و دشوار است و شانس زنده ماندن در آن بسیار پایین است. این نوع سرطان در هر سنی و در هر گروه جنسیتی می‌تواند رخ دهد، اما معمولاً در زنان جوان‌ و زنان سیاه‌پوست بیشتر دیده می‌شود.واکسن جدید که توسط شرکت Anixa Biosciences در حال توسعه است، پروتئینی به نام آلفا-لاکتالبومین را هدف می‌گیرد. این پروتئین در اکثر سرطان‌های پستان تهاجمی یافت می‌شود. واکسن، این پروتئین را به سیستم ایمنی بدن معرفی می‌کند تا به آن در شناسایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک کند.نتایج آزمایش بالینی اولیه نشان داده است که واکسن جدید در ایجاد پاسخ ایمنی قوی در اکثر بیماران موفق بوده است.این خبر امید تازه‌ای برای بیماران مبتلا به سرطان پستان تهاجمی و خانواده‌های آنها می‌دهد. با پیشرفت‌های اخیر در حوزه پزشکی، امید است که در آینده نزدیک بتوان روش‌های درمانی جدید و موثرتری برای این بیماری کشف کرد.

کمیل کلهری نیا

۲۷ آذر

article_pic

آیا چیزی به نام «سرماخوردگی طولانی مدت» وجود دارد؟

عنوان بیماری کووید طولانی مدت یا همان Long COVID در دوران کرونا بر سر زبان‌ها افتاد و به مواردی از ابتلا به این بیماری اشاره می‌کرد که علائم بیماری تا چندین هفته و حتی چندین ماه ادامه پیدا می‌کرد.حالا به‌نظر می‌رسد چنین داستانی در مورد دیگر سرماخوردگی‌ها هم وجود دارد و برخی افراد پس از ابتلا به دیگر عفونت‌های تنفسی تا مدت‌ها گرفتار علائم باقی می‌مانند.پژوهشگران نام آن را Long Colds گذاشته‌اند و به مواردی از عفونت تنفسی گفته می‌شود که تست کووید۱۹ در آنها منفی است، اما علائمی مانند سرفه، دل درد و اسهال بیش از چهار هفته بعد از شروع بیماری ادامه پیدا می‌کند. در کنار آن دیگر علائم مانند گرفتگی صدا، تنگی نفس و احساس خستگی هم شایع است.این در حالی است که علائم بیماران کووید طولانی مدت بیشتر شامل مشکلات بویایی، احساس گیجی و سبکی سر، تپش قلب، تعریق و ریزش مو است.نتیجه پژوهشی که در این مورد انجام شده در ژورنال eClinicalMedicine لنست منتشر شده است.

دکتر علی‌اصغر هنرمند

۱۵ مهر

article_pic

آشنایی با علائم هشدار پیش از بروز ایست قلبی

پژوهشگران می‌گویند ۵۰ درصد افرادی که دچار ایست قلبی می‌شوند، از ۲۴ ساعت قبل دچار برخی علائم هشدار دهنده هستند که معمولا نادیده گرفته می‌شوند. ضمن اینکه نتیجه بررسی آنها نشان داده این علائم در زنان و مردان متفاوت است.به نظر می‌رسد علامت هشدار اصلی در خانم‌ها ایجاد «احساس تنگی نفس» است و در آقایان «درد قفسه سینه».به همین خاطر توصیه شده در صورت ایجاد ناگهانی این علائم، آنها را جدی بگیریم و به پزشک مراجعه کنیم.ایست قلبی پدیده‌ای کشنده است که بر اساس آمار آمریکا سالیانه ۳۵۶ هزار نفر دچار آن می‌شوند و تنها ۱۰ درصد افرادی که دچار آن می‌شوند، نجات پیدا می‌کنندضمن اینکه نباید آن را با مشکلاتی مانند سکته قلبی اشتباه گرفت. در سکته قلبی، یک یا چند رگ قلب دچار گرفتگی شده و خونرسانی به قلب مختل می‌شود اما ضربان قلب همچنان ادامه دارد، در حالی که در ایست قلبی، با توقف کامل قلب مواجه هستیم (هرچند سکته قلبی هم می‌تواند در ادامه سبب ایست قلبی شود).به همین خاطر دانستن اصول احیا (CPR) برای همه افراد ضروری است چون در چنین شرایطی می‌تواند جان افراد را نجات دهد.

دکتر علی‌اصغر هنرمند

۱۴ شهریور

article_pic

دستگاهی برای نظارت بر مغز و کنترل میزان دارو هنگام بیهوشی

هیچ پزشکی نمی‌خواهد بیمارش حین جراحی بیدار شود! این اتفاق می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شدید برای بیمار شده و همچنین عوارض جانبی جدی به‌همراه داشته باشد.گاهی اوقات استفاده بیش از حد از مواد بی‌حس‌کننده می‌تواند مضر باشد. برای مثال، افراد مسن با شرایط شناختی مانند زوال عقل یا زوال شناختی مرتبط با سن ممکن است در معرض خطر بیشتری برای گیجی پس از عمل باشند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که دوره‌های طولانی استفاده در کودکان خردسال ممکن است باعث مشکلات رفتاری شود. بنابراین «هرچه کمتر از آنها استفاده کنیم، بهتر است».به طور معمول، دوز ماده بیهوشی بر اساس اندازه‌گیری‌های بدن مانند وزن و سن تعیین می‌شود. اما این محاسبه یک علم دقیق نیست. هیچ رابطه واضحی بین دوز و احتمال بیهوشی کامل بیماران وجود ندارد. بنابراین، متخصصان بیهوشی برای اطمینان از اینکه بیماران‌شان بی‌هوش می‌مانند، مقادیر بیشتری را تجویز می‌کنند.راون و همکارانش دستگاهی را برای انجام این کار برای متخصصان بیهوشی توسعه دادند.این دستگاه جدید می‌تواند به متخصصان بیهوشی کمک کند تا دوز مناسب دارو را پیدا کنند. این دستگاه فعالیت مغز را در حین بیهوشی بررسی می‌کند و دوز دارو را به طور خودکار تنظیم می‌کند تا بیمار در سطح مناسبی از بیهوشی قرار داشته باشد.تیم تحقیقاتی ۹ آزمایش با دو میمون انجام داده‌اند ابتدا به مدت نیم ساعت بیهوشی به صورت دستی تجویز شده. سپس آنها اجازه دادند تا سیستم ارائه خودکار به مدت ۱۲۵ دقیقه کنترل را به دست بگیرد. در هر ۹ آزمایش، سیستم به طور دقیق میمون‌ها را بین یک آرام‌بخشی سبک‌تر و یک خواب عمیق‌تر که هر کدام ۴۰ یا ۴۵ دقیقه طول می‌کشید، جابجا کرد.این دستگاه هنوز در مراحل اولیه توسعه است، اما پتانسیل زیادی برای بهبود ایمنی و اثربخشی بیهوشی دارد. اگر این دستگاه بتواند در انسان‌ها نیز به طور موفقیت‌آمیزی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند به کاهش عوارض جانبی بیهوشی و بهبود تجربه بیمار کمک کند.دستگاه جدید اولین نمونه از نوع خود نیست. برخی از دستگاه های موجود، که برای استفاده در ایالات متحده تایید نشده‌اند، می توانند یک مقدار واحد از داروی از پیش تعیین شده را توزیع کنند.اما نسخه جدید Goldilocks، که بر اساس بازخورد مغز عمل می‌کند، کمی شبیه خلبان خودکار هواپیما است. درست مثل اینکه خلبان خودکار برای کمک به خلبان در پروازهای طولانی لازم است، دستگاه نظارت بر مغز می‌تواند در جراحی‌های طولانی‌مدت، خطر بیدار شدن بیمار و عوارض جانبی بیهوشی مثل هذیان پس از عمل را کاهش دهد.این به این معنی نیست که خلبان می‌تواند کارش را کنار بگذارد. اما ماشین‌ها نیازی به خواب و به دستشویی رفتن ندارند، بنابراین دستگاه جدید ابزار بسیار مفیدی است زیرا ضعف‌های انسانی را جبران می‌کند.

کمیل کلهری نیا

۱۴ آذر

ثبت نظر

جهت ثبت نظر ابتدا از اینجا وارد شوید

صفحه اصلی بلاگجستجو
ثبت نام/ورود